תחושת דיכאון – הקשר בין המחשבות שלנו לרגשות שלנו.
כמה מחשבות שליליות הן חלק מהחיים שלכם ?

מחשבות שליליות הן המאפיין העיקרי של תהליך השקיעה בדיכאון, והן מנצלות את התכונות של המוח ההישרדותי שלנו ! כמו היכולת המהירה להכליל ולהרחיב כל דבר כמעט !

לכן, המחשבות השליליות והדיכאוניות שלנו לא נשארות לעולם ממוקדות במה שאנחנו חושבים כרגע או על האירוע הספציפי, אלא מתפשטות במהירות לכל אירועי החיים שלנו שקרו בעבר, שקורים בהווה ושיקרו בעתיד, כך אנחנו מוצפים בין רגע בדכדוך, מחנק ועצב.

זה השלב שבו אנחנו רואים בעיקר שחור, חושבים ואפילו משוכנעים שכל הרע שקרה לנו בעבר, בוודאות ימשיך לקרות לנו גם בעתיד. אנחנו מרגישים ריקנות מוחלטת וחוסר אונים כיוון שאנחנו רואים המון בעיות ללא פתרונות וחשים ייאוש !

אבל …

חשוב לדעת כי מחקרים של עשרות שנים מראים כי המחשבות השליליות הללו הן כמעט תמיד מעוותות ! מה זה אומר ?
זה אומר שכאשר אנחנו חושבים את המחשבות השליליות הללו אנחנו לא רואים את המציאות באופן נכון, המחשבות השליליות יכולות להראות לנו באותו רגע אמיתיות ונכונות, כאילו יש אמת מוחלטת אחת נכונה ! אבל זה ממש לא כך !

עד כמה שיהיה לחלקנו קשה לקרוא את מה שאכתוב עכשיו, אנחנו חייבים להבין שבזמן שהמחשבות השליליות משתלטות עלינו, אנחנו לא רואים את המציאות כפי שהיא ! אלא, רואים את המציאות לפי הפירוש שהמצאנו למציאות זו במוחנו, ולכן גם אם כרגע המחשבות השליליות נראות לנו אמיתיות ונכונות ללא עוררין, רוב הסיכויים שמדובר במחשבות שגויות.

בפסיכולוגיה מחשבות אלה נקראות עיוותי חשיבה, וחוקרים רבים מייחסים את הסבל הרב שאנו חשים כתוצאה ממחשבות שליליות ודיכאוניות, דווקא להיצמדות שלנו לעיוותי החשיבה הללו.

תחשבו רגע מה זה אומר, זה אומר שהדיכאון שאנו חשים וסובלים ממנו כל כך אינו בהכרח תולדה של המציאות האמיתית, אלא של הטעויות שאנו עושים באופן בו אנו קולטים את המציאות ומפרשים אותה ! אולי זה נראה לכם אותו הדבר, אבל זה שונה לחלוטין.

חלק מהסימפטומים לפי ״מבדק הדיכאון של ברנס״ אשר משמש מטפלים רבים, הם צניחת מצב רוח באופן פתאומי והתפרצויות בכי, כאילו ללא סיבה מוצדקת, תחושת הערכה עצמית נמוכה, תחושת אומללות והרגשה של חוסר אונים, חוסר תקווה וחוסר מוצא, תחושת אשמה ובושה וביקורת עצמית גבוהה.

מתחברים לפחות לחלק מאלה ?

אבל האם תחושות אלה הן האמת המוחלטת ? המציאות האמיתית ? התשובה היא כמעט תמיד לא !!!

זה נכון שהמחשבות השליליות נראות בעינינו נכונות, אבל זה רק מאחר שעיוותי החשיבה (שאסביר עליהם במאמר הבא) פועלים בעצם כמעגל קסמים שלילי. הן אוטומטיות ומהירות כל כך, שאנחנו מרגישים מיד תחושת דיכאון ודכדוך, מבלי להבין שהן בעצם חלק מהתהליך שגרם לנו להרגיש ככה !

אז יש לנו קסמים שלילי שבו אנו חשים רגשות של דיכאון וייאוש שבעצם משקפים את עיוותי החשיבה במוחנו, ורגשות הדיכאון והייאוש הללו גורמים לעיוותי החשיבה להיתפס ולהיראות אמיתיים יותר עבורנו, וכך הם מחזקים שוב את רגשות הדיכאון והייאוש שלנו. זהו מעגל בלתי פוסק כאשר אנחנו לא מודעים לו ולא עוזרים לעצמנו להפסיק אותו.

אז מה המסר המאוד חשוב פה ?

הרגשות שלנו אינם הוכחה לכך שהמחשבות שלנו נכונות !
אז מה כן נכון לגבי הרגשות הדיכאוניים הללו ?

שהם אמורים לגרום לנו להבין שעכשיו עוברות במוחנו מחשבות שליליות, ושאנחנו בהחלט מאמינים בהן ! גם אם הן כלל לא נכונות ! וזה כשלעצמו יעשה שינוי חיובי חשוב בתחושות השליליות שלנו.