כיצד להתחבב בקלות על האחר

כיצד להתחבב בקלות על האחר

ממצא מחקרי החוזר על עצמו שוב ושוב הוא שלאנשים הזוכים לחיבה ואהבה מצד אחרים יש לפחות דבר אחד משותף, הם נותנים לאחר העומד מולם להרגיש מיוחד! מן תחושה שהוא האדם היחיד החשוב בעולם כולו! ואיך אנחנו מצליחים ליצור רושם כזה על אחרים??

הטיפ החשוב ביותר על מנת ליצור חיבור טוב עם אנשים הוא פיקוס ומיקוד. אני מתכוונת לומר שהדבר החשוב ביותר הוא לדעת להקשיב לאחר מולנו מבלי לשפוט אותו, מבלי להכין תשובה תוך כדי שהוא מדבר, מבלי להעיר לו או לחתוך אותו באמצע דבריו, עלינו להקדיש לאחר את מלוא תשומת ליבנו בכל רגע נתון.  נראה לכם פשוט? ממש לא! כעובדה, אנחנו מדברים כ- 150 מילים בדקה אך יכולים להקשיב ל- 1,200 מילים בדקה! אז זה לא פלא שאנחנו משתעממים בקלות ודעתנו מוסחת בקלות. כיצד אפשר לעזור לשמור על פוקוס ומיקוד? הינה כמה נקודות למחשבה:

1). לנסות כל הזמן לגלות את הצד המעניין  של כל אדם שאנחנו מדברים איתו- הנחה בסיסית שכדאי לנו לאמץ היא שבכל אחד יש טוב ורע, מעניין יותר ומעניין פחות, אם אנחנו לא מצליחים למצוא את הצדדים המעניינים באנשים זה הפסד שלנו! אם נעשה לנו הרגל להתאמץ ולמצוא את הצד המעניין באנשים ניתפס כאנשים מעניינים וסקרניים, כאלה המתלהבים מאנשים אחרים וזה אותו קסם שגורם לאחר להתלהב מאיתנו. ועל הדרך, ההתאמצות הזאת תעזור לנו לשמור על המיקוד בשיחה.

2). להקשיב מבלי לשפוט- הקשבה אמיתית מחייבת אותנו לשים בצד את הכללים שלנו, הדעות שלנו ולהגיע כדף לבן ונקי, להקשיב לטיעונים/נושאים של האחר, לבחון אותם ממבט אובייקטיבי יותר ולחפש מה אנחנו כן יכולים לקבל ממנו/בו. רוב הכללים בהם אנחנו משתמשים לשפוט אנשים אחרים הם כללים שהחלטנו עליהם בגילאים צעירים מאוד, אם רק נתחיל לערער עליהם נראה שהם אפילו לא בהכרח נכונים יותר על מנת לשפוט באמצעותם את עצמנו, אז בטח הם לא בהכרח נכונים על מנת לשפוט באמצעותם אחרים! אם לא נשפוט אחרים תוך כדי שיחה, דעתנו תוסח פחות.

3). להיות חיוביים יותר כלפי אחרים- אומרים שמה שאנחנו מחפשים, אנחנו מוצאים! אז אם נחפש את הטוב באנשים, נמצא אותו. אם נבוא מראש מרגישים חיוביים כלפי אנשים יהיו לנו המון נקודות קרדיט מאחר וזה ישתקף בשפת הגוף שלנו! ולשפת הגוף שלנו יש כוח פי 7 ממילים שאנחנו אומרים. אם נהיה ביקורתיים, נחשוב על השלילי, גם זה ישתקף בשפת גופנו, ולמרות שנהיה בטוחים שאנחנו מסתירים את זה, יהיה לנו סיכוי קטן יותר ליצור חיבור טוב עם האחר. כאשר אנו מתמקדים בצדדים החיוביים באנשים אנחנו מגדילים את הסיכוי לחיבור טוב עימם.

4). להיות מעורבים בשיחה- דרך פרקטית להישאר ממוקד בשיחה היא להיות מעורב בה. אפשר להיות מעורב בשיחה דרך שאילת שאלות על הסיפור שמספר הצד השני, על ידי הבעת דעה או דרך סיפור דומה שקרה לנו. בכל מקרה, כאשר אנחנו מקשיבים ממקום מעורב בשיחה, קשה לנו יותר לאבד ריכוז כי אנו מקשרים דברים שנאמרים לעולם שלנו. עם זאת, צריך להיזהר לא ליפול למלכודת הנרקיסיסט, לדבר יותר על עצמנו ולקחת לאחר את אור הזרקורים. תזכרו שהמטרה שלנו היא לתת לאחר להרגיש מיוחד במינו.