יופי חיצוני או שפת גוף

מה משפיע יותר ברושם ראשוני, יופי חיצוני או שפת גוף?

המחקר על רושם ראשוני מראה כי גם יופי חיצוני וגם שפת גוף הם מרכיבים חשובים ברושם שנעשה על האחר, אך מה משפיע עלינו יותר? ומה מגורמים אלה גורם לנו לחבב יותר את האדם שמולנו?

מחקר של Friedman ועמיתיו משנת 1998 בחן את ההשפעות היחסיות של אטרקטיביות חיצונית (יופי) ושפת גוף (ביטויים רגשיים לא מילוליים), על הרושם הראשוני שאנו עושים על אנשים, ואיך אלה משפיעים על המידה בה יחבבו אותנו.

54 סטודנטים דורגו במאפיינים של אטרקטיביות חיצונית (יופי) ומופנמות/מוחצנות (שפת גוף וביטויים רגשיים לא מילוליים). הם תועדו בווידאו ללא ידיעתם כאשר נכנסו למעבדה והציגו את עצמם לאנשים חדשים.

משתתפי המחקר שצפו באינטראקציות של הסטודנטים הללו ללא קול, התבקשו לדרג אותם בסולם של אטרקטיביות חיצונית ומדד של כמה הם התחבבו עליהם.

התוצאות הראו שדירוג מוחצנות/ מופנמות  (כלומר שפת גוף וביטוי רגשות לא מילולי) ורמת ההתחבבות על המשתתפים היו בלתי תלויים באטרקטיביות חיצונית (יופי).

מה זה אומר?

התוצאות הללו מציעות כי אטרקטיביות חיצונית אומנם תורמת לרושם ראשוני ולהתחבבות על אנשים אך בהחלט תורמת פחות ביחס לשפת גוף. שפת הגוף שלכם מנצחת ברושם ראשוני!

לעיון במחקר עצמו:

Friedman, H. S., Riggio, R. E., & Casella, D. F. (1988). Nonverbal skill, personal charisma, and initial attraction. Personality and Social Psychology Bulletin14(1), 203-211.